Chcem prispieť
Chcem prispieť
CHCEM PRISPIEŤ
© UNICEF/UN0473742/Gelman / VII Photo

Pozor na podvodníkov, ktorí klamú v mene UNICFEF

Na sociálnych sieťach vám v mene UNICEFu ponúknu finančnú pomoc a žiadajú o zaplatenie administratívneho poplatku
 
S blížiacimi sa vianočnými sviatkami sme aj tento rok zaznamenali pokusy o zneužitie dobrého mena UNICEFu a podvodné konanie na sociálnych sieťach, v snahe od ľudí vylákať peniaze. Na takéto konanie nás upozornila pani, od ktorej chceli podvodníci prostredníctvom falošného profilu na FB dostať peniaze. Jedná sa o klasický prípad phishingu, na ktorý by ste v žiadnom prípade nemali reagovať. Upozornite svojich rodičov alebo starých rodičov, ktorí sa možno s podobným prípadom ešte nestretli, a preto sú viac ohrozenou skupinou, na ktorú podvodníci mieria. Že sa jedná o podvod, môžete rozoznať nasledovne: zlá formulácia viet, nepresné či nezmyselné slovné spojenia, chybné oslovenie pán/pani, nedôveryhodný profil na sociálnej sieti, falošné podpisy na dokumentoch, stiahnuté logá vo veľmi zlej kvalite apod.
 

A ako taký podvod vyzerá?

 

Prostredníctvom FB vás oslovia neznámi ľudia, ktorí vám v mene UNICEFu ponúknu finančnú pomoc. Komunikácia neskôr pokračuje na Whatsapp. Požiadajú vás o vyplnenie registračného formulára s osobnými informáciami, ktorý vyplníte v domnienke, že jednáte s UNICEFom. Následne vám predložia dokument (certifikát), že príspevok vo výške 10 000 € pre vás je schválený a je potrebné zaplatiť administratívny poplatok 150 €. A v tomto vlastne spočíva celý trik. Podvodníci vám sľúbia finančný dar vo výške 10 000 €, avšak najprv im musíte zaplatiť 150 € ako administratívny poplatok za jeho spracovanie. 
 
UNICEF nikde na svete neponúka finančnú pomoc náhodným oslovovaním ľudí na sociálnych sieťach. Poskytujeme pomoc deťom, ktoré sa ocitli v núdzi v dôsledku vojnového konfliktu, prírodnej katastrofy či klimatickej zmeny. Takáto pomoc je však prísne účelovo určená a cielená a poskytuje sa v rámci jednotlivých programov podľa zamerania (hygiena, sanitácia, vzdelávanie, očkovanie, liečba podvýživy atď.)
 
 

Základné pravidlá, ako si overiť, či sa jedná o UNICEF

 
  • na našom webe www.unicef.sk sa nachádza informácia o prebiehajúcich kampaniach
  • v aktualitách sa nachádza informácia o aktuálnych podvodoch
  • sledovať môžete aj náš FB https://www.facebook.com/UnicefSlovensko
  • osoby, ktoré vás kontaktovali sú uvedené a podpísané celým menom a zodpovedajú údajom na našej stránke: https://www.unicef.sk/kontakty/
  • na území SR nepôsobí iná pobočka UNICEFu, len naša organizácia - Slovenská nadácia pre UNICEF
  • v prípade, že máte pochybnosti, či je osoba, ktorá vás oslovila, dôveryhodná, je vždy lepšie sa obrátiť s touto otázkou na google a nájsť si viacero relevantných zdrojov, prípadne priamo kontaktovať danú organizáciu
  • sledovať napríklad užitočné stránky https://hoax.sk/, https://www.facebook.com/hoaxsk, prípadne sa podeliť so svojou skúsenosťou  cez abuse@hoax.sk

Veľmi nebezpečné je posielanie osobných údajov prostredníctvom e-mailu, instantných správ (Whatsapp, Facebook Messenger) a p. Môže sa jednať o zneužitie vašej osobnej identity na rôzne druhy zločinov.  

 
Buďte preto pri práci na sociálnych sieťach obozretní a nestaňte sa obeťou podvodníkov. Záleží nám na dobrom mene UNICEFu a vo svojej práci pomoci deťom budeme naďalej robiť maximum!
 

Príklad komunikácie podvodníkov nám poskytla pani, ktorú oslovili

 

Každé dieťa
si zaslúži
detstvo,
budúcnosť,
nádej...

PREČÍTAJTE SI VIAC

© UNICEF/UN0421737/COVAX/Ragul Krishnan
celý článok

SKVELÁ SPRÁVA: doručili sme miliardtú dávku vakcíny proti COVID-19

© UNICEF/UN0549247/Dejongh
celý článok

Významný post podpredsedu výkonnej rady UNICEF získalo Slovensko