Chcem prispieť
Chcem prispieť
CHCEM PRISPIEŤ
© UNICEF/UNI169762/Clark

Svetový deň pneumónie 2021

Zápal pľúc vs pandémia COVID-19


Aj keď deti nie sú vystavené najväčšiemu priamemu riziku samotného COVID-19, naďalej neúmerne trpia vplyvom prebiehajúcej globálnej pandémie. Zdravotnícke služby na celom svete sú preťažené a narušenie základných zdravotníckych služieb stále pociťujeme najmä v krajinách, kde už aj tak boli život zachraňujúce zdravotnícke služby podfinancované. Jednoducho povedané, príliš veľa detí stále nemá prístup k základným službám, ktoré im môžu zachrániť život, a pandémia COVID-19 ohrozuje desaťročia našej práce. 

 

Pneumónia zostáva najväčším infekčným zabijakom detí mladších ako päť rokov a spôsobuje približne trištvrte milióna úmrtí ročne. Takmer všetkým týmto úmrtiam sa dá predísť.

 

Deti zomierajú zbytočne

 


Našťastie máme k dispozícii účinné vakcíny, ktoré pomáhajú predchádzať zápalu pľúc. Deťom však teraz hrozí, že prídu o dôležité očkovania, keďže pandémia COVID-19 narúša imunizačné služby. Kyslík je nevyhnutnou a život zachraňujúcou liečbou pre deti a novorodencov trpiacich ťažkým zápalom pľúc – a je tiež nevyhnutnou liečbou COVID-19. Napriek tomu bol prístup ku kyslíku už dlho nedostupný pre tých, ktorí ho potrebovali, pričom tlak COVID-19 na kyslíkové systémy znásobil už existujúce problémy. Pandémia odhalila svetu závažnosť nedostatku kyslíka a ponúka príležitosť na to, aby sa zabezpečilo, že každé dieťa a každý človek bude mať prístup ku kyslíku, keď to bude potrebné pre záchranu života.


Príležitosť na zmenu

 

© UNICEF/UN0512327/Griffith

 

Takmer tretinu všetkých úmrtí na zápal pľúc možno pripísať znečisteniu ovzdušia. Tento rok prebieha Svetový deň pneumónie, 12. novembra 2021, t.j. v čase konania COP 26 – konferencie OSN o zmene klímy. Toto je tiež kritický moment na to, aby sme spojili komunitu v oblasti zdravia, kvality ovzdušia a klímy, s cieľom bojovať proti najväčšiemu infekčnému zabijakovi detí.


Alarmujúce fakty

 

© UNICEF/UN0444262/Albaba AFP-Services

 

● Každú minútu zomiera najmenej jedno dieťa na zápal pľúc – chorobu, ktorej sa dá vo veľkej miere predchádzať a ktorá sa dá liečiť. Je neospravedlniteľné, že tisíce detí stále nemajú prístup k základným vakcínam a liečbe, vrátane antibiotík a kyslíka, ktoré im môžu zachrániť život.
● Viac ako 50 % detí na celom svete nie je plne chránených vakcínou proti pneumokokom (PCV).
● Odhaduje sa, že každý rok, 4,2 milióna detí v krajinách s nízkymi a strednými príjmami má nízku hladinu kyslíka v krvi a potrebuje naliehavú liečbu kyslíkom, aby prežili.
● Zatiaľ čo pacienti s COVID-19 na celom svete bojovali o nadýchnutie, svet to sledoval a potom konal. V krajinách s nízkymi príjmami, nikdy predtým nevideli investície do kyslíka, s cieľom pomôcť ukončiť pandémiu.
● Takmer tretina všetkých úmrtí na zápal pľúc je spôsobená znečistením ovzdušia.  Klimatická kríza je krízou práv dieťaťa a predstavuje vážnu hrozbu pre zdravie a blaho detí. Je to bezprecedentná hrozba pre všetky deti a mládež.

 

Čas konať

 

 

Počas tohto Svetového dňa zápalu pľúc nesmieme zabudnúť, že denne zomiera na túto chorobu takmer 2 000 detí  - zväčša je ich smrť zbytočná. UNICEF a Save the Children vyzývajú vlády a partnerov, aby:


● Posilnili a uprednostnili rutinnú imunizáciu, rozšírili prístup k základným vakcínam vrátane PCV, aby sa zabezpečilo, že každé dieťa bude chránené.
● Zabezpečili, aby mal každý prístup k životu zachraňujúcemu kyslíku, kedykoľvek ho potrebuje, vrátane detí so zápalom pľúc.
● Posilnili základné zdravotnícke a výživové služby a investovali potrebné financie do primárnej zdravotnej starostlivosti, aby sa predišlo úmrtiu tisícok detí z dôvodov, ktorým sa dá predísť.
● Spolupracovali s komunitami v oblasti zdravia, kvality ovzdušia a klímy pri riešení najväčšieho infekčného zabijaka na našej planéte.

 

Aj VY dnes môžete pomôcť darovaním Malého zázraku v hodnote 4 €, ktorý pomôže chytiť dieťatku druhý dych. Toto malé zariadenie umožňuje zdravotníkom v prvej línii identifikovať respiračné infekcie a zahájiť správnu liečbu.

 

 

 

ĎAKUJEME VÁM

 

 

 

Každé dieťa
si zaslúži
detstvo,
budúcnosť,
nádej...

PREČÍTAJTE SI VIAC

© UNICEF/UN0475155/Nurullaev
celý článok

Cesta okolo sveta v kuchyni: vianočné dobroty

© UNICEF/UN0254202/Dejongh
celý článok

MY OSLAVUJEME NARODENINY, VY DOSTÁVATE DARČEKY