Chcem prispieť
Chcem prispieť
CHCEM PRISPIEŤ
© UNICEF/UN0503601/Rouzier)

NA HAITI SA MNOHÝM ĽUĎOM ZRÚTIL SVET

Zemetrasenie na Haiti s magnitúdou 7,2 zo 14. augusta 2021 má na svedomí životy najmenej 2 207 ľudí, zničilo domy, nemocnice, školy a mosty v krajine už predtým zasiahnutej politickou nestabilitou, násilím a pandémiou COVID-19.

 

Les Cayes, Haiti – V čase zemetrasenia bola Gerline Vilsaint doma so svojím sedemmesačným synom a mladšou sestrou. “Privalili ich veľké kusy betónových trosiek. Keď som dorazil, volal som na nich a ešte mi odpovedali. Požiadal som susedov o pomoc pri ich záchrane. Najskôr sme vyslobodili bábätko, ale vtedy už bolo, žiaľ, neskoro,” spomína si na chvíle hrôzy Gerlinin manžel Jackson Telamo.

 

Priateľka pomáha ošetrovať Gerline, ktorá čaká na lekára v nemocnici v Les Cayes, Haiti. Gerline ostala paralyzovaná, keď sa na ňu pri zemetrasení zo 14. augusta 2021 zrútili betónové trosky. (zdroj: © UNICEF/UN0502998/Rouzier)


Jeho ženu síce z trosiek vyslobodili včas, ale následkom zranení zostala paralyzovaná. Dnes, neschopná pohnúť končatinami, leží na provizórnom lôžku na dvore nemocnice v Les Cayes, jednej z oblastí najviac postihnutých zemetrasením. Telamo má o ňu vážne obavy. Nechce jej povedať, že ich dieťatko zomrelo. “Doktori mi povedali, že moja žena je vo veľmi ťažkom stave a budú ju musieť previezť do nemocnice v Port-au-Prince. Dali jej len soľný roztok a  nejaké lieky proti bolesti. Keby sa dozvedela, že náš syn zahynul v troskách, veľmi by ju to rozrušilo,” hovorí skľúčene.

 

 

Podľa správ UNICEFu zemetrasenie zasiahlo viac ako pol milióna detí a mladých ľudí. Ich situácia je kritická, keď vezmeme do úvahy, že humanitárna situácia aj pred zemetrasením bola veľmi neistá a už vtedy bolo viac ako 4,4 milióna ľudí – vrátane 2,2 milióna detí - odkázaných na pomoc.

 

UNICEF bol na mieste nešťastia od prvej chvíle a distribuoval základné dodávky pitnej vody, potreby pre osobnú hygienu, sanitačný material a nepremokavé plachty na výstavbu provizórnych prístreškov v najviac zasiahnutých oblastiach. UNICEF tiež rozdáva lieky a lekárničky prvej pomoci s rukavicami, liekmi proti bolesti, antibiotikami a injekčným striekačkami pre 30 000 ľudí po dobu najmenej troch mesiacov po zemetrasení. Pomoc pre deti zahŕňa tiež psychosociálnu podporu, prikrývky, oblečenie, balíčky hier, terapeutickú výživu a výživové doplnky na zabránenie zhoršovania ich zdravotného stavu v krajine s alarmujúcimi počtami detí trpiacich podvýživou.


Ako hovorí doktor Messeroux, riaditeľ, sklad jednej z nemocníc už vo chvíli, keď dorazila pomoc, zíval prázdnotou: “UNICEF bol prvý, kto prišiel s pomocou. Ich pomoc bola veľmi vítaná, lebo nám už dochádzali rukavice a iné lekárske pomôcky. Významnú časť pomoci tiež tvorili stany a nepremokavé plachty na poskytnutie prístrešku pre našich pacientov.” Pred budovou nemocnice stojí 72 metrový stan, ktorý slúži ako provizórna strecha nad hlavou pre desiatky pacientov. “Vďaka podpore UNICEFu sa nám podarilo ošetriť viac ako 1 500 pacientov,” dodáva lekár.

 

Podľa odhadov UNICEFu je potrebných 15 miliónov dolárov na zabezpečenie základných potrieb ľudí. Z tejto sumy bude možné poskytnúť zdravotnú starostlivosť počas obdobia ôsmich týždňov pre 385 000 ľudí – vrátane 167 000 detí vo veku do päť rokov. Táto pomoc zahŕňa ochranu zdravia, vodu, sanitáciu, ochranu detí, vzdelanie, sociálnu ochranu a priamu finančnú podporu tým najzraniteľnejším.

 

To však stale nie je dostatočné. Tragédia prišla 11 rokov po predchádzajúcom zemetrasení s magnitúdou 7,1 juhovýchodne od hlavného mesta Port-au-Prince, kde prišlo o život 300 000 ľudí a boli spôsobené nevyčísliteľné škody, ktorých následky je cítiť dodnes. Tentokrát obyvatelia Haiti opäť v dôsledku zemetrasenia stratili úplne všetko a žijú v nepredstaviteľných podmienkach.

 

Mesiac po ...

 


Aj Vy môžete svojím príspevkom pomôcť deťom a ich rodinám na Haiti, aby dokázali prekonať následky ničivej prírodnej katastrofy a mohli sa čím skôr vrátiť do svojho každodenného života.

 

 

Každé dieťa
si zaslúži
detstvo,
budúcnosť,
nádej...

PREČÍTAJTE SI VIAC

© UNICEF/UN0704357/Beguel
celý článok

Ilustrácie, ktoré zachraňujú životy