Chcem prispieť
Chcem prispieť
CHCEM PRISPIEŤ
© UNICEF/UN0443251/Fazel

Aký je
život detí v Afganistane?

Ani po 65 rokoch našej misie v tejto krajine neodchádzame a naďalej pomáhame všetkým deťom. 

Afganistan je pre deti jedným z najnebezpečnejších miest sveta. Vojenský konflikt, sucho a pandémia COVID-19 urobili život detí v tejto krajine veľmi ťažkým. Teraz, keď sa situácia v rodinách po celej krajine každý deň mení, čelia neistej budúcnosti so státisícmi ľudí vysídlených zo svojich domovov. Ale kdekoľvek sú deti v núdzi, tam je aj UNICEF. Naše tímy sú na mieste pred núdzovými situáciami, počas nich a aj po nich. Keď ostatní odchádzajú, my zostávame. 

V Afganistane sme už 65 rokov. Za ten čas sme si vybudovali dôveru so svojim partnermi. Máme 13 pobočiek po celej krajine a množstvo partnerov, s ktorými spolupracujeme pri dodávkach život zachraňujúcich potrieb tým najviac znevýhodneným. S vašou pomocou sa nám podarilo už veľa úžasných vecí a budeme v našej práci pokračovať.

 

 

Aký je život detí v Afganistane a ako tu pomáha UNICEF?

 

Mohebullah je postihnutý detskou obrnou. Jeho otec hovorí: „Narodil sa zdravý, ale po jednom roku života ochrnul“. © UNICEF/UN0399571

 

 Detská obrna

 

Afganistan je jednou z dvoch krajín na svete, kde sa detská obrna stále vyskytuje. Druhou je susedný Pakistan. Minulý rok bolo v Afganistane 56 prípadov detskej obrny. V niektorých provinciách zostáva rutinné očkovanie nízke kvôli mýtom, dezinformáciám a fámam. Aby sa Afganistan zbavil obrny navždy, musia byť všetky deti očkované. Takmer polovica - 46 % detí vo veku 12 až 23 mesiacov nedostala základné očkovania. UNICEF je hlavným partnerom v rámci globálnej iniciatívy na odstránenie detskej obrny - globálnej iniciatívy v oblasti verejného zdravia, ktorá sa začala pred viac ako tromi desaťročiami. UNICEF spolupracuje s partnermi na hľadaní inovatívnych spôsobov ako osloviť každé dieťa očkovaním a vybudovať dôveru v očkovanie. Aby sa hrozba obrny odvrátila, UNICEF pracuje na tom, aby bolo zaočkované každé dieťa do piateho roku života. Tímy idú od dverí k dverám, bez ohľadu na to, ako ďaleko, aby sa uistili, že každé dieťa je chránené pred smrteľnými chorobami. UNICEF v Afganistane každý rok zaočkuje viac ako 1,2 milióna detí do jedného roka a 6 miliónov tehotných žien. 

 

Radosť z naberania čistej vody. © UNICEF/UN0434786

 

Vody je nedostatok

 

Čistá voda, toalety a správne hygienické postupy sú nevyhnutné pre prežitie a správny vývin detí. Napriek tomu mnohé deti v Afganistane nemajú prístup k pitnej vode, často chodia kilometre a naberajú vodu do ťažkých kanistrov. Podľa správy WHO a UNICEF tu nemá 33 % ľudí prístup k pitnej vode. UNICEF zabezpečuje pitnú vodu chudobným a vidieckym komunitám. V roku 2020 získalo prístup k pitnej vode takmer 122 000 ľudí.

Po vypuknutí konfliktu v ich rodnom meste Abdul a jeho rodina utiekli do Kábulu. Jeho deti nosili vodu na dlhé vzdialenosti zo susednej dediny. "Teraz máme možnosť nabrať si čistú vodu do pohára na dosah ruky. Ďakujem UNICEFu a jeho partnerom, ktorí nám dovieli vodu do nášho domu, ” hovorí Abdul.


Dnes má viac ako 67 % Afgancov pitnú vodu, vďaka vylepšeným spôsobom dodávok a ochrany zdrojov vody pred vonkajším znečistením , čo je výrazný pokrok spred desaťročia, keď sa pitná voda dostala iba k 20 % ľudí.


 

 

Dievčatko tvorí v priestore na hranie vytvorenom pre deti v severnej provincii Afganistanu. © UNICEF/UN0484310

 

Desaťročia vojny

 

Väčšina detí v Afganistane nikdy nepoznala mier. Konflikty a boje sú súčasťou každodenného života viac ako dve desaťročia. V prvej polovici roku 2021 bolo zabitých viac ako 552 detí a 1400 bolo zranených, čo znamená, že rodiny prišli o svojich blízkych a mnohé deti zostali traumatizované.

 

Habiba a jej rodina utiekli pred konfliktom na severe Afganistanu a našli bezpečie v tábore pre vnútorne vysídlených ľudí. "Jedného dňa boli boje také zlé, že nám môj otec povedal, aby sme utekali do suterénu." Všetci sme sa tam schovávali, kým boje neskončili,“ hovorí Habiba. "Držala som lem maminých šiat a prosila som ju, aby mi zapchala uši a nepočula som výbuchy."

 

Polovica z 30 miliónov ľudí v Afganistane je mladšia ako 18 rokov. Deti čelia traumám v dôsledku prebiehajúcich konfliktov, vysídľovania a škodlivých sociálnych noriem a zvyklostí. To môže vážne ovplyvniť ich psychosociálnu pohodu a vývin.

 


Hra je dôležitá, aby sa zabudlo na traumy. © UNICEF/UN0484305

 

V humanitárnych núdzových situáciách pomáha UNICEF pri budovaní priestorov vhodných pre deti. Tieto bezpečné útočiská poskytujú priestor, kde sa môžu hrať, učiť sa a socializovať. Pomáhajú obnoviť pocit detstva po kríze alebo počas dlhotrvajúcej krízy. Hoci bola Habiba ďaleko od výbuchov a konfliktov, zdráhala sa odísť z domu. Maryam, učiteľka z detského centra, povzbudila rodinu, aby ju priviedla do centra. Habiba sa vďaka návšteve detského centra zotavila zo strašných zážitkov, ktoré prežila. Okrem toho, že hovorí rodným turkménskym jazykom sa naučila hovoriť aj jazykom Dari a našla si nových priateľov.

 

UNICEF je odhodlaný podporovať dievčatá a chlapcov v rozvoji a plnom využití ich potenciálu. © UNICEF/UNI306288

 

Dievčatá v škole chýbajú

 

Afganistanský vzdelávací systém bol zničený desaťročiami konfliktov. Ukončenie základnej školy zostáva pre mnohé deti vzdialeným snom - najmä vo vidieckych oblastiach. 3,7 milióna detí nie je v škole a viac ako polovicu tvoria dievčatá. 

18-ročná Rubaba musela ukončiť školu v 7. ročníku. Ako rástla, jej rodičia potrebovali jej pomoc, aby mohla vziať dobytok do hôr, hľadať jedlo a vodu - napriek tomu, že rada študovala. Tradičné normy a postupy bránia dievčatám a mladým ženám chodiť do školy. Každé tretie dievča sa vydalo pred 18. narodeninami. Dnes je Rubaba súčasťou programu podporovaného UNICEFom, ktorý pomáha dievčatám vo veku od 12 do 20 rokov, aby dohnali zameškané. Počas jedného roka bude študovať 7. aj 8. ročník. "Dobré je, že mnohí rodičia teraz chápu dôležitosť vzdelávania a máme program, ktorý pripraví dievčatá na zápis do bežnej školy," hovorí Rubaba. UNICEF už desaťročia spolupracuje s miestnymi partnermi, aby čo najviac detí mohlo chodiť do školy. Pomáhame nachádzať alternatívne cesty k učeniu a rozširujeme možnosti vzdelávania aj pre deti žijúce v ťažko dostupných oblastiach.


UNICEF zostane v Afganistane, aby pomohol deťom vrátiť sa do školy. Tento rok sa naše tímy snažia podporiť otvorenie škôl komunitného vzdelávania a poskytnúť materiál na to, aby sa vysídlené deti mohli učiť.


 

Matka sedí vedľa svojho 36-dňového syna v nemocnici, kde sa lieči z ťažkej akútnej podvýživy a edému. © UNICEF/UNI230837

 

Deti sú podvyživené

 

Afganistan je jednou z krajín s najvyššou mierou chronickej podvýživy: 35 %. Tieto deti sú veľmi citlivé, náchylnejšie na ochorenia a ich stav má za následok aj zhoršený školský výkon. Jedno z 18 afganských detí sa nedožije prvých narodenín a dve z piatich detí majú spomalený mentálny alebo fyzický vývin. Bez náležitých opatrení bude 1 milión detí do piatich rokov života do konca roku 2021 vážne podvyživených.

 

UNICEF má v rámci OSN vedúcu úlohu v starostlivosti o novorodencov. Naše tímy strávili desaťročia prácou na rozšírení služieb v existujúcich zdravotníckych zariadeniach a na tom, aby sa pomoc dostala aj k mamičkám a deťom v ťažko dosiahnuteľných oblastiach. 

 

V roku 2020 dostalo viac ako 50 000 tehotných žien a 79 000 detí, ktoré žijú vo vzdialenosti viac ako dve hodiny od zdravotníckeho zariadenia, základnú zdravotnú starostlivosť prostredníctvom mobilných zdravotníckych tímov.

 

 

Deti v Afganistane sa môžu na UNICEF spoľahnúť

 

Celý svet sleduje rýchlu zmenu vo vedení krajiny. Mesiace konfliktov a bojov prinútili pol milióna ľudí opustiť svoje domovy. Viac ako polovicu z nich tvoria deti.


„Napriek všetkým nezodpovedaným otázkam je jedna vec istá,“ hovorí zástupca UNICEF pre Afganistan Hervé Ludovic De Lys. "UNICEF tu zostáva a naďalej pomáha ženám a deťom. UNICEF je tu už 65 rokov a neodíde ani teraz."


Len za prvých šesť mesiacov roku 2021 sme pomohli 1,7 miliónu ľudí. Teraz nás deti potrebujú viac ako kedykoľvek predtým. Napriek ťažkej situácii zostávame a naďalej pomáhame v Afganistane.

 

Prosíme, pomôžte nám pokračovať v práci v tejto ťažko skúšanej krajine.

 

Ď A K U J E M E   K A Ž D É M U   Z   V Á S
 

Každé dieťa
si zaslúži
detstvo,
budúcnosť,
nádej...

PREČÍTAJTE SI VIAC

© UNICEF/UN0503601/Rouzier)
celý článok

NA HAITI SA MNOHÝM ĽUĎOM ZRÚTIL SVET

© UNICEF/UN0431702/Schverdfinger
celý článok

Čo spôsobuje zatváranie škôl po celom svete?