Chcem prispieť
Chcem prispieť
CHCEM PRISPIEŤ
© UNICEF/UNI99421/Autor neznámy

HĽADÁME PAMÄTNÍKOV
POMOCI UNRRA

Pamätáte sa na pomoc UNRRA a UNICEF? Poznáte niekoho, kto si na toto obdobie spomína? Podeľte sa s nami o svoje vzácne spomienky na tieto chvíle. Napíšte nám na pamatnici@unicef.sk alebo na UNICEF, Michalská 7, 811 01 Bratislava.

 

 

Misia UNICEFu sa začala pred 75 rokmi. Po 2. svetovej vojne boli na svete milióny detí, ktoré potrebovali pomoc. Medzi nimi aj deti z Československa, ktorým zabezpečovala dodávky pomoci UNRRA. Jej úlohu prevzal v roku 1946, UNICEF. 


V súčasnosti je, žiaľ,  krajín, v ktorých zúri vojna najviac za posledných 30 rokov. V týchto krajinách žije 250 miliónov detí. A UNICEF robí aj dnes všetko pre to, aby im pomohol.  Liečime ich, kŕmime, poskytujeme strechu nad hlavou, vzdelanie, aby raz mohli naplniť svoj potenciál.

 

UNRRA – žuvačky, arašidové maslo a konzervy – a nie len to, ale oveľa viac


Na pomoci UNRRA (United Nation Relief and Rehabilitation Administration = Správa Spojených národov pre hospodársku pomoc a obnovu) sa v novembri roku 1943 dohodlo vo Washingtone 44 krajín — budúcich signatárov OSN. Cieľom UNRRA bolo pomôcť krajinám, ktoré sa potrebovali spamätať po 2. svetovej vojne, zabrániť hladu a šíreniu endémií. 

Keď sa pamätníkov pýtame, na čo si z povojnovej pomoci UNRRA spomínajú, hneď sa im rozžiaria oči. Boli to samozrejme žuvačky, konzervy, ktoré vtedy mnohí videli prvý krát a dokonca silón s háčikom, na ktorý by mohli chytiť rybu. Také sú väčšinou spomienky pamätníkov, ktorí dnes majú okolo 80 rokov a po vojne boli malými deťmi s veľkými snami, ku ktorým sa pomoc od UNRRA dostala. Pomoc od UNRRA však bola oveľa rozsiahlejšieho charakteru a bola logisticky aj organizačne náročnou operáciou. Československo získalo od UNRRA pomoc za približne 335 miliónov dolárov.

 

Čo UNRRA do Československa dodávala? 


Mäsové konzervy, strukoviny, tuky, obuv a odevy, lieky, múku, kondenzované a sušené mlieko, ovsené vločky, kávu, kakao, čaj, čokoládu, žuvačky, sardinky, makaróny, ryžu, vanilku, korenie, džemy, sušienky, maslo, margarín. Ďalej pneumatiky, lieky a zdravotnícky materiál, celé vybavenie nemocníc, sanitky, umelé hnojivá, traktory, autobusy, mostové konštrukcie, lokomotívy, autá, pohonné hmoty, kravy a ovce, vajíčka, z ktorých sa tu liahli kuriatka.  

 

Hľadá sa dievčatko z fotografie - pomôžete nám ho nájsť?


Jedna z vôbec prvých fotografií v archíve UNICEFu pochádza zo Slovenska. Neznámy fotograf sprevádzajúci zásielky pomoci UNRRA odfotil v roku 1946 v Rožňave 9-ročné dievčatko. Stálo bosé na snehu, na priedomí vojnou poškodeného domu. Žilo s tetou a strýkom, pretože mu vojna vzala oboch rodičov. Viac, žiaľ, o nej nevieme. Pomôžete nám ho nájsť?

 

 

Ď a k u j e m e

Každé dieťa
si zaslúži
detstvo,
budúcnosť,
nádej...

PREČÍTAJTE SI VIAC

© UNICEF/UN0503601/Rouzier)
celý článok

NA HAITI SA MNOHÝM ĽUĎOM ZRÚTIL SVET

© UNICEF/UN0431702/Schverdfinger
celý článok

Čo spôsobuje zatváranie škôl po celom svete?