Chcem prispieť
Chcem prispieť
CHCEM PRISPIEŤ

Vianočná zbierka
UNICEF 2018

1,4 milióna detí v Južnom Sudáne, Nigérii, Somálsku a Jemene trpí hladom.  Výnos z tohtoročnej zbierky bude využitý na zabezpečenie nutrične hodnotnej stravy pre deti, ktoré trpia podvýživou.

 

1,4 milióna hladujúcich detí – 1,4 milióna príbehov

 

Pierrov príbeh je jedným z tých so šťastným koncom.

Aj vďaka Vám ich môže byť viac...

Ďakujeme za každý Váš príspevok

 

IBAN: SK58 0200 0000 0035 0186 8653

VS: 1850

Prispieť môžete aj prostredníctvom QR kódu

5 EUR 10 EUR 15 EUR 20 EUR

 

“Priniesol som ho do nemocnice v náručí”

Pierrova mama zomrela hneď po jeho narodení pred troma rokmi. Pierre žije so svojim otcom, Prosperom, sestrou a starou mamou v malej dedinke neďaleko Bangui, hlavného mesta Stredoafrickej republiky. Pierrov otec nemá prácu, ich životy boli silno poznačené konfliktom v krajine, každý deň je bojom o získanie aspoň trošky jedla pre rodinu.

Ich výživa pozostávala len z kukurice, ktorú si mohli nazbierať na blízkej farme. Pierrova váha začala klesať. Do júla 2018 bol veľmi chorľavý a odmietal jesť. Jeho otec sa obával, že si nebude môcť dovoliť zaplatiť nemocničnú starostlivosť, a preto liečil Pierra tradičnou medicínou. Pierreho stav sa však neustále zhoršoval a vo veku 3,5 roka vážil len 9 kg a trpel hnačkami. Otec za začal obávať najhoršieho, a tak zobral vychudnuté telíčko Pierra do náručia a odniesol ho do 12 km vzdialenej nemocnice.

Počas celej cesty do nemocnice som sa modlil a bál som sa, či sa mi podarí priniesť Pierra do nemocnice živého. A ak sa mi to podarí, či prežije. Premýšľal som, či Boh poslal na svet moje dieťa s plánom zobrať ho opäť k sebe. Neplakal som, lebo som muž a nechcel som ukázať slzy, ale vo vnútri som nesmierne trpel.”

Keď sa nakoniec dostali do medicínskeho centra, ktoré je podporované UNICEF, doktori okamžite začali pracovať na stabilizácii Pierreho stavu. “Bol som prekvapený, že je tam toľko ľudí, ktorí sa snažili pomôcť môjmu synovi” spomína Prosper. “Keď sme sa dostali do medicínskeho centra, každý sa ponáhľal mu pomôcť. Nevedel som, či sa ešte niekedy Pierre vráti domov...”

Na druhý deň sa vôbec nezdalo, že by bolo Pierrovi lepšie. Kvôli hnačkám bol dehydrovaný a ležal v bezvedomí na posteli. Doktori ho z obavy pred smrťou poslali 20. júla do jedinej Pediatrickej kliniky v celej Stredoafrickej republike, aby dostal ešte intenzívnejšiu starostlivosť.

Oddelenia v nemocnici boli preplnené, postele plne obsadené, niekde aj dvoma deťmi, všetky krehké a vyslabnuté, nevyhnutne potrebovali pomoc. Pierre s otcom strávili týždeň plný utrpenia na jednotke intenzívnej starostlivosti. Pierre dostával dvakrát denne nutrične obohatené mlieko, aby zosilnel a mohol opäť prijímať potravu. Po siedmych dňoch zosilnel natoľko, aby sa mohlo pristúpiť k ďalšej fáze liečby. Bola pred ním ešte dlhá cesta... 

Prosper a Pierre strávili v nemocnici ďalšie dni. Pierre každým dňom silnel. Opäť sa začal smiať a jesť terapeutickú výživu, ktorú zabezpečil UNICEF.

Po desiatich dňoch dôslednej hodinovej starostlivosti bol Pierre natoľko zotavený, aby sa mohol vrátiť domov k svojej malej sestričke. Jeho otec dostal presné inštrukcie, ako sa má o Pierra starať. V nasledujúcich týždňoch chodil Pierre pravidelne na kontroly a dostával tiež terapeutickú výživu.

“Je to obrovská úľava, keď vidím, že sa Pierrovi darí lepšie. Začal som opäť pracovať na poli a rúbať drevo.”

Mesiac po zaradení do Ambulantého výživového programu sa Pierre opäť vrátil do normálneho života. Je veľmi naviazaný na svojho otca, no opäť sa smeje a smeje sa aj keď ho ukladajú do závesnej váhy v medicínskom centre. Po ťažkých mesiacoch, ktoré Prosper prežil so svojim synom môže opäť začať plánovať budúcnosť. “Chcel by som Pierra poslať do školy a ja si plánujem nájsť prácu“.

 

Každé dieťa
si zaslúži
detstvo,
budúcnosť,
nádej...

PREČÍTAJTE SI VIAC

© UNICEF/Zaidi
celý článok

VIDEO: 22. marec - Svetový deň vody