CHCEM POMôcť
CHCEM POMôcť

220 000 detí
ohrozených mínami a inými explozívnymi zbraňami na východnej Ukrajine

„Je neakceptovateľné, že miesta, na ktorých sa deti pred menej než štyrmi rokmi mohli hrať v bezpečí, sú dnes plné životu nebezpečných explózií,“ vraví zástupkyňa organizácie UNICEF na Ukrajine, Giovanna Barberisová. „Všetky strany konfliktu musia okamžite prestať používať tieto hrozné zbrane, ktoré zamorili komunity a postavili deti do nepretržitého nebezpečenstva zranenia a smrti.“

Dostupné informácie z januára až novembra roku 2017 ukazujú v priemere za týždeň jedno detské nešťastie spôsobené konfliktom pozdĺž frontovej línie – ide o 500 kilometrov dlhý pás krajiny, ktorý rozdeľuje vládne a mimovládne kontrolované územie a kde sú boje ešte stále veľmi kruté.

Nášľapné míny, explozívne zvyšky z vojny a nevybuchnuté munície boli hlavnou príčinou týchto detských nešťastí, čo tvorí približne dve tretiny zo všetkých zaznamenaných zranení a úmrtí počas obdobia. Zanechajúc tak mnoho detí s celoživotnými postihnutiami.

V mnohých prípadoch je detské nešťastie zapríčinené vtedy, keď deti zdvihnú zo zeme trhaviny ako sú ručné granáty a rozbušky. Dieťa, 14-ročný chlapec menom Aleksey, nedávno povedal UNICEF-u: „Zdvihol som to a myslím, že som niečo stlačil, a odrazu to len vybuchlo. Všade bolo veľa krvi a prsty mi ovísali. Bol som tak vystrašený, že som sa začal triasť. Skoro som skolaboval.”

Nášľapné míny a iné explozívne zbrane tiež ohrozujú životne dôležité infraštruktúry ako sú vodné, elektrické a plynové zariadenia. Začiatkom decembra 2017 bola pri filtračnej stanici Donetsk Filter Station, ktorá zabezpečuje prívod vody takmer 350 000 ľuďom, objavená nevybuchnutá munícia. Odmínovacie skupiny boli v roku 2017 privolané k filtračnej stanici už 13-krát.

Od roku 2015 sa organizácii UNICEF a partnerom podarilo viac než pól miliónom deťom na východnej Ukrajine predstaviť projekt s názvom Mine Risk Education. Tieto projekty učia deti, ako by sa mali chrániť pred mínami, nevybuchnutými muníciami a explozívnymi zvyškami z vojny. UNICEF tiež poskytuje psychosociálnu podporu 270 000 deťom zasiahnutých pretrvávajúcim konfliktom.

V roku 2017, bolo financovaných iba 46 percent záchranných centier UNICEF, ktoré apelujú na to, aby sa podporovali deti a ich rodiny na východnej Ukrajine. Aktivity zamierené na ochranu detí, ktoré zahŕňajú projekt Mine Risk Education a poskytovanie psychosociálnej podpory pre deti, majú o niečo väčšiu finančnú medzeru – 73 percent. UNICEF vyzýva všetky strany konfliktu, aby sa opätovne vrátili k podpísanej dohode o zastavení paľby v Minsku a umožnili tak naštartovať aktivity spojené s odstraňovaním mín a s opätovným úsilím o obnovenie dohody.

Pre každé dieťa.
Ktokoľvek ona je.
Kdekoľvek on žije.
Každé dieťa si zaslúži detstvo.
Budúcnosť.
Rovnakú nádej.

PREČÍTAJTE SI VIAC

celý článok

Týždeň modrého gombíka štartuje 14. mája

Slovenský výbor pre UNICEF už po 14. raz organizuje celoslovenskú verejnú zbierku Týždeň modrého gombíka. Cieľom zbierky, ktorá sa bude konať 14. - 20. mája 2018, je zabezpečiť humanitárnu pomoc pre deti na Ukrajine v konfliktných oblastiach.

celý článok

4 roky konfliktu na východe Ukrajiny

Konflikt berie deťom nielen materiálne veci, ale zanecháva na nich aj celoživotné postihnutia. Dostupné informácie z januára až novembra roku 2017 ukazujú v priemere za týždeň jedno detské nešťastie, ktorého hlavnou príčinou sú práve nášľapné míny, explozívne zvyšky a nevybuchnutá munícia.