220 000 detí ohrozených mínami a inými explozívnymi zbraňami na východnej Ukrajine

ŽENEVA/KYJEV, 21. decembra 2017 – východná Ukrajina je v súčasnosti jedným z najviac mínami zamorených miest na zemi, nebezpečenstvu je vystavených 220 000 detí, ktoré žijú, hrajú sa a chodia do školy a naspäť v oblastiach plných nášľapných mín, nevybuchnutých munícií a iných životu nebezpečných explozívnych zvyškov z vojny, varoval dnes UNICEF.

„Je neakceptovateľné, že miesta, na ktorých sa deti pred menej než štyrmi rokmi mohli hrať v bezpečí, sú dnes plné životu nebezpečných explózií,“ vraví zástupkyňa organizácie UNICEF na Ukrajine, Giovanna Barberisová. „Všetky strany konfliktu musia okamžite prestať používať tieto hrozné zbrane, ktoré zamorili komunity a postavili deti do nepretržitého nebezpečenstva zranenia a smrti.“

Dostupné informácie z januára až novembra roku 2017 ukazujú v priemere za týždeň jedno detské nešťastie spôsobené konfliktom pozdĺž frontovej línie – ide o 500 kilometrov dlhý pás krajiny, ktorý rozdeľuje vládne a mimovládne kontrolované územie a kde sú boje ešte stále veľmi kruté.

Nášľapné míny, explozívne zvyšky z vojny a nevybuchnuté munície boli hlavnou príčinou týchto detských nešťastí, čo tvorí približne dve tretiny zo všetkých zaznamenaných zranení a úmrtí počas obdobia. Zanechajúc tak mnoho detí s celoživotnými postihnutiami.

V mnohých prípadoch je detské nešťastie zapríčinené vtedy, keď deti zdvihnú zo zeme trhaviny ako sú ručné granáty a rozbušky. Dieťa, 14-ročný chlapec menom Aleksey, nedávno povedal UNICEF-u: „Zdvihol som to a myslím, že som niečo stlačil, a odrazu to len vybuchlo. Všade bolo veľa krvi a prsty mi ovísali. Bol som tak vystrašený, že som sa začal triasť. Skoro som skolaboval.”

Nášľapné míny a iné explozívne zbrane tiež ohrozujú životne dôležité infraštruktúry ako sú vodné, elektrické a plynové zariadenia. Začiatkom decembra 2017 bola pri filtračnej stanici Donetsk Filter Station, ktorá zabezpečuje prívod vody takmer 350 000 ľuďom, objavená nevybuchnutá munícia. Odmínovacie skupiny boli v roku 2017 privolané k filtračnej stanici už 13-krát.

Od roku 2015 sa organizácii UNICEF a partnerom podarilo viac než pól miliónom deťom na východnej Ukrajine predstaviť projekt s názvom Mine Risk Education. Tieto projekty učia deti, ako by sa mali chrániť pred mínami, nevybuchnutými muníciami a explozívnymi zvyškami z vojny. UNICEF tiež poskytuje psychosociálnu podporu 270 000 deťom zasiahnutých pretrvávajúcim konfliktom.

V roku 2017, bolo financovaných iba 46 percent záchranných centier UNICEF, ktoré apelujú na to, aby sa podporovali deti a ich rodiny na východnej Ukrajine. Aktivity zamierené na ochranu detí, ktoré zahŕňajú projekt Mine Risk Education a poskytovanie psychosociálnej podpory pre deti, majú o niečo väčšiu finančnú medzeru – 73 percent. UNICEF vyzýva všetky strany konfliktu, aby sa opätovne vrátili k podpísanej dohode o zastavení paľby v Minsku a umožnili tak naštartovať aktivity spojené s odstraňovaním mín a s opätovným úsilím o obnovenie dohody.

Darčeky pre život

Hľadáte tip na originálny darček? Poradíme vám.

Darčeky pre život
Čítať viac

Pravidelná pomoc

Darujte každý mesiac nádej do sveta detí a staňte sa Priateľom detí UNICEF

Pravidelná pomoc
Čítať viac

Jednorazová pomoc

Pomôžte svojim darom deťom, ktoré sa ocitli v núdzi

Jednorazová pomoc
Čítať viac