Násilie v Mjanmarsku privádza do Bangladéša každý týždeň 12 000 detí Rohingov

Nebezpečenstvo cholery a podvýživy v utečeneckých táboroch silnie.

21. septembra- Dieťa liečené na vážnu akútnu podvýživu (severe acute malnutrition-SAM) v zdravotníckom stredisku v provizórnom  tábore Balukhali, okres Cox´s Bazaar v Bangladéši.
21. septembra- Dieťa liečené na vážnu akútnu podvýživu (severe acute malnutrition-SAM) v zdravotníckom stredisku v provizórnom tábore Balukhali, okres Cox´s Bazaar v Bangladéši. © UNICEF Patrick Brown

Dhaka, Bangladéš/Ženeva, 20. októbra 2017- Zúfalé životné podmienky a vodou sa šíriace choroby ohrozujú viac ako 320 000 detí Rohingov, ktorí od augusta utiekli do južného Bangladéša, zahŕňajúc asi 10 000, ktorí prišli z Mjanmarska v posledných dňoch, uviedol UNICEF.

„Mnoho detí Rohingov v Bangladéši bolo v Mjanmarsku svedkami takých zverstiev, ktoré by dieťa nemalo nikdy vidieť a všetky utrpeli obrovské straty,“ povedal výkonný riaditeľ UNICEFu Anthony Lake. „Tieto deti potrebujú okamžite jedlo, pitnú vodu, sanitáciu a vakcináciu proti chorobám, ktoré sa ľahko šíria počas kríz. Ale tiež potrebujú pomoc prekonať všetko, čo zažili. Potrebujú vzdelanie. Potrebujú psychologické poradenstvo. Potrebujú nádej. Ak im to nezabezpečíme, ako môžu dospieť a byť produktívnymi členmi svojich spoločenstiev? Kríza im kradne detstvo. Nesmieme dovoliť, aby im zároveň ukradla aj budúcnosť.“

Od augusta prekročilo hranice južného Bangladéša v okrese Cox´Bazaar viac ako pol milióna Rohingov po tom, čo utiekli pred hrôzostrašným násilím v susednom Mjanmarsku. Pripojili sa tak k 200 000 ďalších, ktorí prišli počas predošlého prílivu utečencov. Takmer 60% prichádzajúcich tvoria deti, pohybujúc sa tak v množstve 1200 až 1800 za deň.

V poslednej správe – Vylúčení a zúfalí: Deti rohingských utečencov čelia nebezpečnej budúcnosti-UNICEF uvádza, že väčšina utečencov žije v preplnených a nehygienických podmienkach provizórnych príbytkov. Napriek medzinárodnému úsiliu o pomoc vedeného vládou Bangladéšu, základné potreby mnohých detí nie sú naplnené.

„Utečenci neustále prichádzajú a už teraz môžeme vidieť desivé nebezečenstvo, ktorému deti čelia,” povedal zástupkca UNICEFu v Bangladéši, Edouard Beigbeder. „ Žijúc na otvorenom priestranstve, s nedostatočným prístupom k jedlu, pitnej vode a sanitácii je nebezpečenstvo vodou sa šíraciach a iných chorôb hmatateľné.“

V utečeneckých táboroch je zaznamenané veľké množstvo prípadov vážnej akútnej podvýživy medzi malými deťmi, nedostatok prenatálnej starostlivosti pre matky a babätká. Je potrebné rozšíriť aj podporu pre deti traumatizované násilím.

Správa taktiež uvádza, že v chaotickom usporiadaní táborov sa deti a mladí ľudia môžu ľahko stať obeťami obchodníkov s ľuďmi alebo tých, ktorí ich chcú využiť a manipulovať nimi.

UNICEF volá po konci zverstiev cielených na obyvateľstvo v mjanmarskom Jakchainskom štáte a žiada okamžitý a neobmedzený prístup pre humanitárnych pracovníkom k deťom zasiahnutých násilím. V súčasnosti UNICEF nemá žiadny prístup k rohingským deťom v Jakchainskom štáte.

V správe sa tiež píše, že na dlhodobé riešenie krízy v Jakchainskom štáte je, ako uvádza Poradná komisia pre Jakchainský štát, potrebné riešiť občiansku príslušnosť a diskrimináciu.

Pred medzinárodnou darcovskou konferenciou, ktorá sa bude konať 23. októbra v Ženeve, UNICEF naliehavo prosí darcov, aby reagovali na aktuálne odporúčania Plánu humanitárnej pomoci Bangladéšu (HRP) vytvoreného OSN a humanitárnymi organizáciami. Je potrebných 434 miliónov USD, ktoré zahŕňajú 76,1 milióna USD pre okamžité potreby prichádzajúcich rohingských detí, ako aj tých, ktorí prišli v predchádzajúcej vlne utečencov a deti z bezbranných domácich komunít.

Rozširovanie poskytovania pitnej vody, sanitácie a lepšej hygieny pre rohingské deti je až do odvolania hlavnou prioritou, kvôli rastúcemu nebezpečenstvo vypuknutia epidémie hnačky a iných vodou sa šíriacich chorôb. Väčšina rohingských detí nie je plne zaočkovaná proti chorobám, ako sú napríklad osýpky. UNICEF sa tiež sústreďuje na poskytovanie podporných a vzdelávacích služieb v deťom priateľských centrách a spolu s partnermi sa snaží eliminovať výskyt na pohlaví založeného násilia. 

UNICEF žiada okamžité kroky v týchto oblastiach:

  • Medzinárodná podpora a zdroje pre Plán humanitárnej pomoci pre Bangladéš a Mjanmarsko.
  • Ochranu rohingských detí a rodín, okamžitý a neobmedzený prístup humanitárnych pracovníkov ku všetkým deťom zasiahnutych násilím v Jakchainskom štáte.
  • Podporu pre bezpečný, dobrovoľný a dôstojný návrat rohingských utečencov do Mjanmarska.
  • Dlhodobé riešenie krízy podľa odporúčaní Poradnej komisie pre Jakchainský štát.

Pomôcť môžete aj Vy, dobrovoľným príspevkom na č.u. SK46 0200 0000 0035 5779 6353, VS 1760 alebo priamo na našej stránke unicef.sk/zbierkyĎakujeme!

2. október 2017- Kresba rohingského chlapca odhaľuje hrôzostrašné zážitky, ktoré prežil kým neutiekli z Mjanmarska do Bangladéša, v deťom určenom bezpečnom priestore v provizórnom utečeneckom tábore Balukhali,  okres Cox´s Bazar v Bangladéši.
2. október 2017- Kresba rohingského chlapca odhaľuje hrôzostrašné zážitky, ktoré prežil kým neutiekli z Mjanmarska do Bangladéša, v deťom určenom bezpečnom priestore v provizórnom utečeneckom tábore Balukhali, okres Cox´s Bazar v Bangladéši. © UNICEF Patrick Brown
24. septembra 2017- Zdravotnícka pracovníčka vykonáva očkovanie v provizórnom utečeneckom tábore Unchiprang, okres Cox´s Bazaar v Bangladéši.
24. septembra 2017- Zdravotnícka pracovníčka vykonáva očkovanie v provizórnom utečeneckom tábore Unchiprang, okres Cox´s Bazaar v Bangladéši. © UNICEF Patrick Brown

Darčeky pre život

Hľadáte tip na originálny darček? Poradíme vám.

Darčeky pre život
Čítať viac

Pravidelná pomoc

Darujte každý mesiac nádej do sveta detí a staňte sa Priateľom detí UNICEF

Pravidelná pomoc
Čítať viac

Jednorazová pomoc

Pomôžte svojim darom deťom, ktoré sa ocitli v núdzi

Jednorazová pomoc
Čítať viac