CHCEM POMôcť
CHCEM POMôcť

GIRLS TAKE OVER

GIRLS TAKE OVER (Dievčatá v akcii): Beyoncé prepožičala svoju skladbu “FREEDOM” ku globálne zacielenej kampani požadujúcej #FREEDOMFORGIRLS na Medzinárodný deň dievčat

 

  • Kampaň #FREEDOMFORGIRLS (Slobodu pre dievčatá) chce zvýšiť povedomie a podnietiť kroky na riešenie problémov, ktorým čelia dievčatá na celom svete a zabezpečiť tak splnenie Globálnych cieľov.
  • Na Medzinárodný deň dievčat bude prezentovaná široká škála aktivít pod záštitou organizácií, medzi ktoré patria ONE Campaign, UNICEF, Malala Fund and Equality Now (Rovnosť teraz) a dievčatá prevezmú iniciatívu ako súčasť svetového Girls takeover pod vedením Plan International.
  • Kampaň podporujú prominentné ženy ako Beyoncé, Melinda Gates, Graça Machel a Muzoon Almellehan.

Londýn, 11. október 2017: Globálne ciele schválené svetovými lídrami v roku 2015 zahŕňajú aj záväzok dosiahnuť rodovú rovnosť a posilnenie postavenia všetkých žien a dievčat do roku 2030- Globálny cieľ 5. Na zviditeľnenie Medzinárodného dňa dievčat 11. októbra Project Everyone (Projekt každý)- organizácia, ktorá stojí za kampaňou Globálne ciele- so svojimi partnermi UNICEFom a Bill & Melinda Gates Foundation (Nadáciou Billa a Melindy Gates) sa spojili a spolu s režisérkou MJ Delaney vytvorili nový film, súčasťou ktorého je aj skladba “Freedom” od Beyoncé.

 

Ak majú byť splnené Globálne ciele musia byť vyriešené tieto výzvy:

  • Násilie voči dievčatám: Na dôsledok násilia zomrie jedno dievča každých 5 minút.
  • Detské manželstvá: 1 dievča zo 4  vstúpi do manželstva ako dieťa.
  • Obchodovanie: 71% obetí obchodu s bielym mäsom sú ženy
  • Ženská obriezka: 63 miliónov dievčat podstúpilo ženskú obriezku.
  • Prístup k vzdelaniu: 130 miliónov dievčat nechodí do školy.
  • HIV/AIDS: Riziko nakazenia sa HIV je u dievčat dvojnásobné.

 

Film sa zameriava na tieto problémy a žiada verejnosť o zdieľanie a vyslovenie názoru, čo #FreedomForGirls znamená pre nich. Tiež môžu podporiť širokú paletu celosvetových a členských organizácií: BeyGood4Burundi (Prajme dobro pre Burundi), CHIME FOR CHANGE (Odbíjajme zmenu), Donor Direct Action (Priamy skutok darcu), Equality Now (Rovnosť teraz), Freedom United (Spolu za Slobodu), Girls Not Brides (Dievčatá, nie nevesty), Global Citizen (Obyvatelia sveta), The ONE Campaign (Kampaň Jeden), Plan International, Save the Children (Zachráňme deti), UNAIDS, UNICEF, With and For Girls (S dievčatami pre dievčatá).

 

Film je zverejnený len pár týždňov po vôbec prvej ” Goalkeepers” (Ochrancovia cieľov) udalosti hosťovanej Billom a Melindou Gates v New Yorku v septembri 2017. Na akcii “Goalkeepers” zazneli prejavy prezidenta Obamu, premiéra Trudeaua a najvýznamnejších bojovníkov za ženské práva, vrátane nositeľov Nobelovej ceny Lazmaha Gboweea a Malala Yousafzaia. Udalosť podporila ženské a dievčenské hnutia na celom svete a  vyvolala potrebu zrýchlenia pokroku smerom k rodovej rovnosti.

V prejave pri uvedení filmu Melinda Gates, spoluzakladateľka Bill & Melinda Gates Foundation, povedala:

"Verím, že silnejšie dievčatá zmenia spoločnosť. Ich budúcnosť je plná možností, ale pokrok nie je samozrejmý. Milióny dievčat stále čelia  prekážkam na svojej ceste za zdravím, vzdelaním, prosperitou len preto, že sú ženy. Ale ja zostávam plná nádeje, pretože som stretla tak veľa dievčat, ktoré už teraz bojujú za príležitosť vo svojich komunitách. Ony vedia, že svet, kde sme si všetci rovní je lepší svet pre každého a tento film ukazuje práve ich ducha a presvedčenie.”

Film #FreedomForGirls nadväzuje na film iniciatívy Global Goals z roku 2016 #WhatIReallyReallyWant (Čo naozaj, naozaj chcem), ktorý bol taktiež režírovaný MJ Delaney a zaznamenal viac ako 200 mil. vzhliadnutí a mal mnoho významných podporovateľov.

MJ Delaney- režisérka #FreedomforGirl a #WhatIReallyReallyWant

“Minuloročný film sa sústredil na ženy a bol plný radosti, hravý a optimistický. Globálna politická situácia sa v poslednom roku dramaticky zmenila- hrejivá oslava ženskej solidarity už nestačí. Tohtoročný film je plný vzdoru a požaduje zmenu prostredníctvom omnoho mladších dievčat, hovorí za celú generáciu malých dievčat, pre ktoré je nutné, aby boli Globálne ciele splnené do roku 2030. Minulý rok sme oslávilii 20. výročie iniciatívy Girl Power (Sila dievčat). Tento rok oslavujeme celú novú a odlišnú generáciu silných dievčat, ktoré ako protestnú hymnu použili pieseň Freedom od Beyoncé- pretože to, čo teraz potrebujeme sú činy.”

Muzoon Almellehan– ambasádorka dobrej vôle UNICEFu, ktorá prehovorila na udalosti organizovanej Goalkeepers v septembri, povedala:

“Sloboda dievčat pre mňa znamená, že každé dievča má prístup k dobrému vzdelaniu, aj keď žijú v krízovej situácii. Mala som 13. rokov, keď mi občianska vojna v mojej krajine- Sýrii- zabránila chodiť do školy. Teraz študujem v Británii. Som jedna z tých, čo mali štastie- potrebujeme urobiť viac, aby sme zabezpečili, že každé dievča môže chodiť do školy a plniť si svoje sny.”

Fatoumata- mladá aktivistka z Guiney, ktorá prevzala úlohu premiérky Guiney na 10. októbra ako súčasť Plan International´s #GirlsTakeover, povedala:

"Túžim ukázať svetu, že každé dievča – bez ohľadu na farbu pleti, náboženstvo alebo kultúru- má silu naplniť svoje sny. Je čas, aby sme vytvorili konkrétnejšie príležitosti pre všetky dievčatá, aby sa mohli stať kým len chcú a ukázať svetu úžasnú silu a potenciál týchto dievčat.”

 

Video je dostupné na: https://www.youtube.com

 

 

 

 

 

Pre každé dieťa.
Ktokoľvek ona je.
Kdekoľvek on žije.
Každé dieťa si zaslúži detstvo.
Budúcnosť.
Rovnakú nádej.

PREČÍTAJTE SI VIAC

celý článok

UNICEF sa transformuje

Valným zhromaždením Slovenského výboru pre UNICEF bola odsúhlasená transformácia z občianskeho združenia Slovenský výbor pre UNICEF (SV pre UNICEF) na nadáciu (NADÁCIA UNICEF SLOVENSKO) .

celý článok

4 roky konfliktu na východe Ukrajiny

Konflikt berie deťom nielen materiálne veci, ale zanecháva na nich aj celoživotné postihnutia. Dostupné informácie z januára až novembra roku 2017 ukazujú v priemere za týždeň jedno detské nešťastie, ktorého hlavnou príčinou sú práve nášľapné míny, explozívne zvyšky a nevybuchnutá munícia.