CHCEM POMôcť

Viac ako polovica
všetkých škôl v štáte Borno ostala zatvorená

DAKAR/MAIDUGURI/NEW YORK, 29 september 2017 – kríza zapríčinená vzburou Boho Haram na severovýchode Nigérie spôsobila, že 57% škôl v štáte Borno, ktorý je najviac zasiahnutým štátom, je na začiatku nového školského roka zatvorených.

Od roku 2009 bolo na severovýchode Nigérie zabitých viac ako 2295 učiteľov a ďalších 19 000 bolo vyhnaných. Bolo zničených takmer 1 400 škôl, z čoho väčšinu nie je možné otvoriť pre rozsiahle škody, prípadne sa nachádzajú v stále nebezpečných oblastiach.

Odhadom 3 milióny detí potrebujú nutne prístup k vzdelaniu.

„Deti na severovýchode Nigérie prežívajú toľko hrôzy,“ povedal Justin Forsyth, zástupca riaditeľa UNICEF, po 3-dňovej návšteve v MAIDUGURI, v epicentre krízy na severovýchode krajiny.

„Útoky na školy spolu s devastujúcou podvýživou, násilím a vypuknutím cholery môžu spôsobiť vznik stratenej generácie detí, ktorých budúcnosť je ohrozená, a tým aj budúcnosť krajiny.”

Niektoré z detí žijúcich vo vysťahovaleckých kempoch v štáte Borno až doposiaľ nemali možnosť vzdelávať sa. Napríklad v kempe Muna Garage na predmestí MAIDUGURI sa nachádza odhadom až 90 % študentov, ktorí nastúpili do školy po prvýkrát.

V troch najviac postihnutých štátoch na severovýchode Nigérie, UNICEF spolu s partnermi zapísali do škôl tento rok skoro 750 000 detí, založili viac ako 350 dočasných miest na učenie a distribuovali skoro 94 000 balíčkov na vzdelávacie účely, ktoré majú deťom pomôcť nadobudnúť vzdelanie.

UNICEF taktiež spolupracuje s partnermi na opravách škôl, tried, ako aj na vzdelávaní učiteľov s cieľom vybudovať silnejší vzdelávací systém do budúcnosti.

Forsyth sa v MAIDUGURI stretol s rodinami a s deťmi zasiahnutými konfliktom, ktorí mu povedali, že sa boja žiť pod vládou Boho Haram a v katastrofálnych podmienkach, v ktorých teraz žijú. Doteraz bolo vysťahovaných v dôsledku krízy skoro milión detí a odhaduje sa, že tento rok bude 450 000 detí mladších ako 5 rokov trpieť akútnou podvýživou. Využívanie detí ako ľudských bômb (takmer 100 prípadov v tomto roku) vytvorilo nedôveru medzi komunitami na severovýchode krajiny a vypuknutie cholery zasiahlo viac ako 3900 ľudí, zahrňujúc 2450 detí.

Programy UNICEFu zachraňujúce životy na severovýchode Nigérie sú stále podfinancované. S troma mesiacmi do konca roka UNICEFu chýba 40 % financií potrebných pre rok 2017.

Pre každé dieťa.
Ktokoľvek ona je.
Kdekoľvek on žije.
Každé dieťa si zaslúži detstvo.
Budúcnosť.
Rovnakú nádej.

UNICEF sa transformuje

Valným zhromaždením Slovenského výboru pre UNICEF bola odsúhlasená transformácia z občianskeho združenia Slovenský výbor pre UNICEF (SV pre UNICEF) na nadáciu (NADÁCIA UNICEF SLOVENSKO) .

4 roky konfliktu na východe Ukrajiny

Konflikt berie deťom nielen materiálne veci, ale zanecháva na nich aj celoživotné postihnutia. Dostupné informácie z januára až novembra roku 2017 ukazujú v priemere za týždeň jedno detské nešťastie, ktorého hlavnou príčinou sú práve nášľapné míny, explozívne zvyšky a nevybuchnutá munícia.