Viac ako polovica všetkých škôl v štáte Borno ostala zatvorená

Viac ako polovica všetkých škôl v štáte Borno, v epicentre krízy zapríčinenou Boko Haram na severovýchode Nigérie, ostala zatvorená. 3 milióny detí nemajú prístup k vzdelaniu na začiatku nového školského roka.

DAKAR/MAIDUGURI/NEW YORK, 29 september 2017 – kríza zapríčinená vzburou Boho Haram na severovýchode Nigérie spôsobila, že 57% škôl v štáte Borno, ktorý je najviac zasiahnutým štátom, je na začiatku nového školského roka zatvorených.

Od roku 2009 bolo na severovýchode Nigérie zabitých viac ako 2295 učiteľov a ďalších 19 000 bolo vyhnaných. Bolo zničených takmer 1 400 škôl, z čoho väčšinu nie je možné otvoriť pre rozsiahle škody, prípadne sa nachádzajú v stále nebezpečných oblastiach.

Odhadom 3 milióny detí potrebujú nutne prístup k vzdelaniu.

„Deti na severovýchode Nigérie prežívajú toľko hrôzy,“ povedal Justin Forsyth, zástupca riaditeľa UNICEF, po 3-dňovej návšteve v MAIDUGURI, v epicentre krízy na severovýchode krajiny.

„Útoky na školy spolu s devastujúcou podvýživou, násilím a vypuknutím cholery môžu spôsobiť vznik stratenej generácie detí, ktorých budúcnosť je ohrozená, a tým aj budúcnosť krajiny.”

Niektoré z detí žijúcich vo vysťahovaleckých kempoch v štáte Borno až doposiaľ nemali možnosť vzdelávať sa. Napríklad v kempe Muna Garage na predmestí MAIDUGURI sa nachádza odhadom až 90 % študentov, ktorí nastúpili do školy po prvýkrát.

V troch najviac postihnutých štátoch na severovýchode Nigérie, UNICEF spolu s partnermi zapísali do škôl tento rok skoro 750 000 detí, založili viac ako 350 dočasných miest na učenie a distribuovali skoro 94 000 balíčkov na vzdelávacie účely, ktoré majú deťom pomôcť nadobudnúť vzdelanie.

UNICEF taktiež spolupracuje s partnermi na opravách škôl, tried, ako aj na vzdelávaní učiteľov s cieľom vybudovať silnejší vzdelávací systém do budúcnosti.

Forsyth sa v MAIDUGURI stretol s rodinami a s deťmi zasiahnutými konfliktom, ktorí mu povedali, že sa boja žiť pod vládou Boho Haram a v katastrofálnych podmienkach, v ktorých teraz žijú. Doteraz bolo vysťahovaných v dôsledku krízy skoro milión detí a odhaduje sa, že tento rok bude 450 000 detí mladších ako 5 rokov trpieť akútnou podvýživou. Využívanie detí ako ľudských bômb (takmer 100 prípadov v tomto roku) vytvorilo nedôveru medzi komunitami na severovýchode krajiny a vypuknutie cholery zasiahlo viac ako 3900 ľudí, zahrňujúc 2450 detí.

Programy UNICEFu zachraňujúce životy na severovýchode Nigérie sú stále podfinancované. S troma mesiacmi do konca roka UNICEFu chýba 40 % financií potrebných pre rok 2017.

Darčeky pre život

Hľadáte tip na originálny darček? Poradíme vám.

Darčeky pre život
Čítať viac

Pravidelná pomoc

Darujte každý mesiac nádej do sveta detí a staňte sa Priateľom detí UNICEF

Pravidelná pomoc
Čítať viac

Jednorazová pomoc

Pomôžte svojim darom deťom, ktoré sa ocitli v núdzi

Jednorazová pomoc
Čítať viac