Deti postihnuté zemetrasením v meste Jojutla, Morelos - Mexiko

Od 23. septembra 2017 bolo v Mexiku poškodených alebo zničených takmer 5 100 škôl po dvoch silných zemetraseniach, ktoré krajinu zasiahli počas menej ako dvoch týždňov. Je ohrozený prístup k vzdelaniu pre tisíce detí.

Približne sedem miliónov detí žije v oblasti postihnutých zemetrasením z 8. septembra a 19. septembra. UNICEF spolupracuje so svojimi partnermi v oblastiach zasiahnutých zemetraseniami pri vytváraní dočasných škôl, pri podpore usmernení pre bezpečnosť v školách, pri výcviku učiteľov v psychosociálnej podpore a pri distribúcii vzdelávacích materiálov a súpravy na rozvoj detí v ranom detstve pre učiteľov a opatrovateľov.

Výsledok oboch zemetrasení: 407 obetí, 190 000 budov a 10 000 škôl v 8 štátoch. Ministerstvo školstva oznámilo osemstupňový plán postupného návratu do škôl. Všetky verejné školy musia získať oficiálnu certifikáciu pre bezpečnosť budov, aby sa mohli znovu otvoriť. Ministerstvo školstva oznámilo podporu UNICEFu v školách, aby pomohol študentom riešiť ich strach a traumu.

„Sme veľmi znepokojení závažnými škodami, ktoré utrpeli školy v najviac zasiahnutých komunitách, a to, aké následky by to mohlo mať pre deti,“ povedal Christian Skoog, zástupca UNICEF v Mexiku. „Je nevyhnutné, aby sme našli rýchle riešenia, aby sme ich čo najrýchlejšie dostali deti späť do tried, aby sme zabezpečili ich budúcnosť a pomohli im obnoviť pocit normálnosti po týchto traumatických zážitkoch."

Po nasadení UNICEF do všetkých postihnutých oblastí, aby mohol rýchlo vyhodnotiť situácie detí a žien, bolo vybraných 26 obcí, v ktorých sa uskutočnia intervencie, hlavne v oblasti vzdelávania a ochrany detí. Celkovo sa očakáva, že táto pomoc zasiahne 20 000, ktoré už boli identifikované v južnom Mexiku a 40 tisíc v strednom Mexiku. UNICEF zriadil v Oaxace dva priestory priateľské k deťom, ktoré poskytujú psychosociálnu podporu a ubytovanie 150 deťom denne.

Darčeky pre život

Hľadáte tip na originálny darček? Poradíme vám.

Darčeky pre život
Čítať viac

Pravidelná pomoc

Darujte každý mesiac nádej do sveta detí a staňte sa Priateľom detí UNICEF

Pravidelná pomoc
Čítať viac

Jednorazová pomoc

Pomôžte svojim darom deťom, ktoré sa ocitli v núdzi

Jednorazová pomoc
Čítať viac