Dojčenie vychováva deti a národy

Dojčenie je pre každé dieťa dôležitou súčasťou najzdravšieho štartu do života. Pre dieťa je to jeho prvé očkovanie a najlepší zdroj výživy.

©UNICEF
©UNICEF

1. až 8. august patrí Svetovému týždňu dojčenia. Ten sa oslavuje už od roku 1992 a zdôrazňuje význam presadzovania hodnoty dojčenia na celom svete, na vnútroštátnej, ako aj na medzinárodnej úrovni. 

Od roku 1990 poklesol počet detí mladších ako päť rokov, ktoré zomreli kvôli banálnym príčinám o 47 %,  no napriek tomu každý rok zomrie takmer 7 miliónov detí. Viac ako 40 % z nich sú novorodenci. Okamžité dojčenie počas prvej hodiny po pôrode by mohlo zabrániť jednému z týchto piatich zbytočných úmrtí.

Dojčenie je jedným z najjednoduchších, nákladovo dostupných a efektívnych spôsobov na podporu zdravia detí, patrí k najefektívnejším cestám k zníženiu úmrtnosti a chorobnosti detí. Dojčenie má výhody nielen pre deti a ich matky, ale môže zlepšiť prosperitu krajiny, a to nižšími nákladmi na zdravotnú starostlivosť. Aj keď je dojčenie záležitosťou žien, vyžaduje si podporu od kvalifikovaných poradcov, členov rodiny, poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, zamestnávateľov, tvorcov politík a ďalších. Dojčenie je inteligentnou investíciou - do zdravia detí a bohatstva národov.

Podpora matiek zo strany štátu po pôrode je veľmi dôležitá. Len asi 10 percent krajín poskytuje ženám platenú materskú dovolenku v trvaní najmenej 18 týždňov so zárukou, že sa môžu vrátiť do práce. 81 krajín neposkytuje ani 14 týždňov materskej dovolenky. Väčšina detí sa nenarodila v zariadeniach, ktoré dodržiavajú medzinárodne uznávané štandardy podpory dojčenia.

To, čo deti prežijú a aká starostlivosť je im venovaná v prvých troch rokoch života, zásadne ovplyvní celú ich budúcnosť. Ak napríklad počas tohto obdobia nemajú dostatočnú a vyváženú stravu, ich fyzický a duševný potenciál sa nikdy plne nerozvinie. Dojčenie môže ponúknuť spravodlivý začiatok života pre každé dieťa.

Darčeky pre život

Hľadáte tip na originálny darček? Poradíme vám.

Darčeky pre život
Čítať viac

Pravidelná pomoc

Darujte každý mesiac nádej do sveta detí a staňte sa Priateľom detí UNICEF

Pravidelná pomoc
Čítať viac

Jednorazová pomoc

Pomôžte svojim darom deťom, ktoré sa ocitli v núdzi

Jednorazová pomoc
Čítať viac