5,6 milióna detí je vystavených riziku nakazenia sa chorobami

V dôsledku obdobia dažďov, ktoré zasiahlo komunity v oblastiach jazera Čad, sa zvyšuje riziko prenosu chorôb spôsobených znečistenou vodou. Nebezpečná voda, nedostatočná sanitácia a nepostačujúca hygienia môžu viesť k vypuknutiu cholery a k hepatitíde E.

DAKAR/ŽENEVA/ABUJA, 23. jún 2017 – Viac ako 5,6 milióna detí čelí zvýšenému riziku nakazenia sa chorobami spôsobených vodou, ako sú cholera, hnačkové infekcie, a to z dôvodov začínajúcich období dažďov. Tieto obdobia dažďov zasahujú najmä oblasti pri jazere Čad, ktoré sú často postihované krízami. Hrozba prepuknutia chorôb v Kamerune, Čade, Nigeri a v Nigérii sa zhoduje s rastúcou regionálnou neistotou a so zvýšeným pohybom obyvateľstva, najmä na severovýchode Nigérie. 

„Dažde budú situáciu komplikovať ešte viac, aj keď už teraz je prebiehajúca humanitárna situácia akútna. Z tohto dôvodu milióny detí už teraz čelia potenciálnemu šíreniu rôznych chorôb,“ povedala Marie Pierre Poirier, regionálna riaditeľka UNICEF pre západnú a strednú Afriku. „Nebezpečná voda, nedostatočná sanitácia a nepostačujúca hygienia môžu viesť k vypuknutiu cholery a k hepatitíde E, ktorá je smrteľnou chorobou pre tehotné ženy a pre ich deti, zatiaľ čo stojace vodné plochy môžu prilákať komáre nesúce maláriu. Odstraňovanie chorôb je našou najvyššou prioritou.”

Predpokladá sa, že zaplavené a bahnité cesty značne obmedzia humanitárny prístup do vzdialenejších a odľahlých oblastí na niekoľko týždňov, rovnako ako prudko budú narastať potreby detí a ich rodín v dôsledku zvýšenej neistoty v celom regióne.

V Nigérii problémy s bezpečnosťou spôsobili, že je ťažké predpovedať dodávky vody pred prichádzajúcimi dažďami. UNICEF je znepokojený dostupnosťou čistej vody pre veľké počty ľudí, ktorí sa vracajú z Kamerunu. Medzitým v Diffe, región Nigérie, žije 150 000 ľudí v provizórnych prístrešiach, ktorí budú vystavení silným dažďom a nehygienickým podmienkam. 5,6 milióna detí v núdzi, ktoré žijú v regióne pri jazere Čad, sú rozmiestnené v štyroch krajinách a v rôznych životných podmienkach, od hostiteľských komunít až po tábory pre vnútorne vysídlených a pre utečencov. UNICEF prispôsobuje metodiky podľa potrieb komunít, ktoré mu pomáhajú poskytovať čistú vodu a hygienu v mnohých a zložitých situáciách, v ktorých žijú deti.

V regióne jazera Čad UNICEF a jeho partneri pracujú v najrizikovejších komunitách, ktoré sú najnáchylnejšie na vypuknutie cholery. Učia rodiny o účinkoch ochorení a o praktických krokoch, ako je umývanie rúk, aby zabránili vypuknutie a šíreniu infekcií. V Nigérii, v Kamerune a v Čade sú v skladoch v blízkosti táborov IDP uskladnené nevyhnutné lieky a mydlá, ktoré by boli potrebné v prípade vypuknutia cholery.

Výška prostriedkov na zabezpečenie prístupu k vode, sanitácií a hygienickým pomôckam v regióne jazera Čad predstavuje menej ako 20 % z 80 miliónov dolárov, ktoré sú potrebné na pokrytie potrieb v roku 2017. Napriek nedostatku finančných prostriedkov v tomto roku UNICEF vedie pracovnú skupinu WASH, ktorej cieľom je poskytnúť 2,7 miliónom ľuďom základné zásobovanie čistou vodou potrebnej na prežitie.

 

Fotografie a videá nájdete tu

Pre viac informácií kontaktujte:

Patrick Rose, UNICEF Dakar, +221 786 380 250, prose@unicef.org

Christophe Boulierac, UNICEF Geneva, +41 799639244, cboulierac@unicef.org

Christopher Tidey, UNICEF New York, + 1 917 340 3017, ctidey@unicef.org

Harriet Dwyer, UNICEF Nigeria +234 906 2222 215, hdwyer@unicef.org

 

O UNICEF:

UNICEF propaguje práva a blaho každého dieťaťa, vo všetkom, čo robíme.  Spoločne s našimi spoločníkmi pracujeme v 190 krajinách a územiach. Aby sa tento záväzok preniesol aj do praktickej časti, naše úsilie dáva špeciálny prístup na dosahovanie najzraniteľnejších a najviac vylúčených detí.

 

Darčeky pre život

Hľadáte tip na originálny darček? Poradíme vám.

Darčeky pre život
Čítať viac

Pravidelná pomoc

Darujte každý mesiac nádej do sveta detí a staňte sa Priateľom detí UNICEF

Pravidelná pomoc
Čítať viac

Jednorazová pomoc

Pomôžte svojim darom deťom, ktoré sa ocitli v núdzi

Jednorazová pomoc
Čítať viac