Kríza „ďaleko od konca“ ako podvýživa, smäd a choroby ohrozuje životy miliónov detí v severovýchodnej Nigérii, Južnom Sudáne a Jemene

Pokračujúca humanitárna činnosť, ktorá je rozhodujúca pri záchrane detských životov

NEW YORK/DAKAR/NAIROBI/AMMAN, 23. jún 2017 – Uvítacie oznámenie ukončenia hladomoru v Južnom Sudáne, ktoré vzniklo tento týždeň, by nemalo odvrátiť pozornosť od skutočnosti, že ťažká potravinová neistota naďalej ohrozuje životy miliónov detí v Nigérii, Južnom Sudáne a Jemene.

„Neexistuje priestor na spokojnosť,“ povedal Manuel Fontaine, riaditeľ UNICEF pre núdzové programy. „Zatiaľ čo sa hladomor v Južnom Sudáne  obrátil, milióny detských životov stále visia na vlásku.  Kríza zďaleka neskončila a my musíme pokračovať vo zvyšovaní našej odozvy a trváme na bezpodmienečnom humanitárnom prístupe, v opačnom prípade by mohol dosiahnutý pokrok rýchlo skončiť.

Vo všetkých štyroch krajinách je situácia naďalej znepokojivá a počet detí v bezprostrednej hrozbe smrti zostáva alarmujúci.

Na severovýchode Nigérie, násilie Boko Haram naďalej prispieva k rozsiahlemu premiestňovaniu populácie, k obmedzovaniu činnosti trhu a k obmedzeniu normálneho života. Okolo 5,2 milióna ľudí zotrváva v situácii bez jedla, pričom sa očakáva, že 450 000 detí bude trpieť v dôsledkoch vážnej a akútnej podvýživy. Začiatok obdobia dažďov bude ďalej komplikovať humanitárnu odozvu, spolu so zhoršovaním podmienok na cestách a so záplavami spôsobia obmedzenie prístupu k ľuďom, ktorí pomoc potrebujú a taktiež aj spôsobia zvýšia riziká vzniku rôznych chorôb spôsobených znečistenou vodou.

V Somálsku slabé obyvateľstvo, ktoré bolo desaťročia napádané konfliktami, je aj naďalej vystavované dlhotrvajúcim obdobiam sucha. Odhaduje sa, že v roku 2017 bude akútnou podvýživou trpieť až 270 000 detí, čo by malo za následok deväťkrát vyššiu pravdepodobnosť úmrtia na smrtiace choroby ako sú cholera, akútne hnačky spôsobené vodou a osýpky, ktoré sú rozšírené po celej krajine.

V Južnom Sudáne počet ľudí, ktorí sa každý deň snažia nájsť dostatok jedla, narástaol na šesť miliónov, najvyššia úroveň potravinovej neistoty, ktorá sa kedy vyskytla v Južnom Sudáne. V tomto roku sa odhaduje, že takmer 276 000 detí trpí akútnou podvýživou a potrebujú okamžitú záchranu života. Podľa novej analýzy zverejnenej tento týždeň sa hladomor po značnom zvyšovaní humanitárnej odozvy zmiernil, avšak situácia v krajine ostáva aj naďalej strašná.

V Jemene, kde sa odhaduje, že takmer 400 000 detí trpí akútnou podvýživou a kde sa očakáva vypuknutie cholery s viac ako 175 000 podozrivými prípadmi, a doposiaľ s viac ako 1 000 úmrtiami, komplikuje pretrvávajúcu humanitárnu odozvu. Niektoré deti, ktoré ochoreli alebo zomreli na choleru, už predtým trpeli podvýživou, ktorá oslabovala ich imunitný systém. Zdravotný systém spolu s nemocnicami a zdravotnými strediskami je na pokraji kolapsu, pretože lieky a zdravotnícke potreby sa rýchlo vyčerpávajú, no krajina sa snaží túto situáciu zvládať a napriek všetkému proti nej stále bojuje. Ak budú konflikty pokračovať aj naďalej, tak v najhoršom prípade je pre krajinu pravdepodobný hladomor.

Nedostatok potravín, vody a zdravotné krízy ohrozujú nielen tieto štyri krajiny, ale aj stovky ľudí a tisíce detí na celom hornom rohu Afriky, pri jazere Čad Basin a taktiež aj na územiach Sahelu.

Tento rok UNICEF spolupracuje s partnermi na poskytovaní liečebného a život zachraňujúceho jedla pre viac ako 314 000 akútne podvyživených detí v Nigérii, pre viac ako 200 000 akútne podvyživených detí v Južnom Sudáne, pre viac ako 200 000 akútne podvyživených detí v Somálsku a pre 320 000 detí v Jemene.

UNICEF taktiež obnovuje a vybavuje zdravotnícke zariadenia, vyvíja lekárske a zdravotnícke služby a poskytuje čistú a bezpečnú vodu pre bezbranné deti a rodiny. V Somálsku je bezpečnou a čistou vodou zásobovaných už 1,8 milióna ľudí a v Nigérii bude tento rok zásobovaných, základnými dodávkami čistej vody, viac ako 2,6 milióna ľudí.

V Nigérii, v Somálsku, v Južnom Sudáne a v Jemene, UNICEF ešte do konca roka potrebuje 251 miliónov dolárov, vďaka ktorým vie poskytnúť deťom jedlo, vodu, zdravie, vzdelanie a ochranu.

 

Pre viac informácii nás kontaktujte:

Joe English, UNICEF New York, +1 917 893 0692, jenglish@unicef.org

Christophe Boulierac, UNICEF Geneva, +1 917 209 1804, cboulierac@unicef.org

Patrick Rose, UNICEF Regional Office in Dakar, +234 70 6418 4023, prose@unicef.org

James Elder, UNICEF Regional Office in Nairobi, +254 71558 1222, jelder@unicef.org  

Tamara Kummer, UNICEF Regional Office in Amman, +962 797 588 550, tkummer@unicef.org

 

Fotografie a videá: http://weshare.unicef.org/Package/2AMZIFDD22Q

 

UNICEF propaguje práva a blaho každého dieťaťa, vo všetkom čo robíme.  Spoločne s našimi spoločníkmi pracujeme v 190 krajinách a územiach. Aby sa tento záväzok preniesol aj do praktickej časti, naše úsilie dáva špeciálny prístup na dosahovanie najzraniteľnejších a  najviac vylúčených detí.

 

Darčeky pre život

Hľadáte tip na originálny darček? Poradíme vám.

Darčeky pre život
Čítať viac

Pravidelná pomoc

Darujte každý mesiac nádej do sveta detí a staňte sa Priateľom detí UNICEF

Pravidelná pomoc
Čítať viac

Jednorazová pomoc

Pomôžte svojim darom deťom, ktoré sa ocitli v núdzi

Jednorazová pomoc
Čítať viac