Tento rok sa na mori stratilo najmenej 200 detí, keď sa snažili dosiahnuť talianske brehy

UNICEF nalieha na lídrov G7, ktorí sa stretávajú v Taormone (Sicília), aby prijali šesťbodový program na udržanie utečeneckých detí v bezpečí.

TAORMINA, Taliansko, 25.5.2017 – Najmenej 200 detí zomrelo na nebezpečnej centrálnej stredomorskej migračnej ceste zo Severnej Afriky do Talianska tento rok – to je viac ako jedno dieťa na deň – podľa posledných odhadov Unicefu. Počty zomretých detí sa aktualizujú počas toho, ako sa lídri G7 krajín zhromažďujú na Sicílií, dôležitého miesta pre utečeneckú a imigrantskú krízu v Európe. 

Údaje pre rok 2017 ukazujú nárast utečencov a migrantov, vrátane detí, ktorí používajú nebezpečnú centrálnu stredomorskú cestu, aby dosiahli Európu, napriek jej nebezpečnosti. Medzi 1. januárom a 23. májom, viac ako 45 000 utečencov a migrantov prišlo do Talianska cez more - to je nárast o 44 percent za tú istú dobu minulý rok. Číslo zahŕňa 5 500 detí bez sprievodu. To je nárast o 22 percent od roku 2016 – je to asi 92 percent z celkového počtu detí, ktoré prichádzajú do Talianska cez centrálnu stredomorskú cestu.

„Viac detí podstupuje cestu cez centrálnu stredomorskú cestu, aby sa dostalo do Talianska, a to znamená, že viac detí doslova zomiera, aby sa tam dostali,“ povedal zástupca výkonného riaditeľa Unicefu, Justin Forsyth. „26 000 detí prišlo minulý rok do Talianska bez sprievodu, čo je rekordné číslo, ale ak sa momentálny trend udrží, rekord bude v roku 2017 prekonaný. Toto nie je rekord, na ktorý je možno byť hrdý, ale pripomienka nášho kolektívneho zlyhania a neschopnosti zabezpečiť bezpečnosť utečencom a ich deťom."     

V deň, keď sa konal sa summit G7, sa deti, dobrovoľníci, talianska pobrežná stráž, taliansky predstavitelia a predstavitelia UNICEF zúčastnili symbolickej záchrany papierových lodiek na pripomenutie tisícok detí, ktoré riskovali svoje životy, keď sa snažili prekročiť Stredozemné more, aby vyslali správu predstaviteľom G7, aby tí podnikli kroky na ochranu detí v pohybe.

Najmenej 36 000 utečencov a migrantov, ktorí boli zachránení od januára, boli prijatí práve na Sicílií, kde sa odohráva summit v roku 2017 - prioritou pre rokovania počas talianskeho predsedníctva G7 sú otázky migrácie.

„Sicília je symbol nádeje pre vykorenené deti, ktoré hľadajú lepší život, ale je to aj miesto, kde sa končí extrémne nebezpečná cesta, ktorá si vyžiadala životy veľa detí,“  povedal Forsyth. „Preto je vhodné, že lídri G7 sa stretávajú na mieste tak ponorenom do symbolizmu a významu pre jednu z najväčších kríz našich čias. Je to ich moment, aby ukázali, že sú schopní prijať konkrétny plán politiky, ktorý pomôže udržať deti v bezpečí.“

Počas predbežného summitu G7 sa UNICEF stretol so zástupcami G7 v ich hlavných mestách a vyzval ich, aby podporili talianske vedenie a prijali šesťbodový akčný program UNICEF na ochranu detí migrantov a utečencov. Tento plán zahŕňa:        

 
 
  • ​Ochrániť deti utečencov a migrantov, obzvlášť tie nikým nesprevádzané, pred vykorisťovaním a násilím.
  • Skončiť zadržiavanie detí hľadajúcich status utečencov alebo migrantov, a to predstavením rôznych praktických alternatív.
  • Udržať rodiny spolu ako najlepšiu cestu na ochranu detí a dať deťom právne postavenie.
  • Udržať vzdelanie detí a dať im prístup k zdravotným a iným službám.
  • Urobiť kroky k základným dôvodom veľkého pohybu utečencov a migrantov.
  • Podporovať opatrenia na boj s xenofóbiou a diskrimináciou v tranzitných a cieľových krajinách.

UNICEF zahájil aj kampaň vyzývajúcu verejnosť na podporu solidarity s deťmi, ktoré boli vykorenené vojnou, násilím a chudobou. Kampaň #AChildIsAChild s veľkým bilboardom v centre mesta Taormina s odkazom  „Lídri G7 ochráňte deti utečencov a migrantov" bola zatiaľ podporená na sociálnych sieťach viac ako 2 miliónmi ľuďmi na svete.  

Viac informácií nájdete na adrese: uni.cf/_AChildIsAChild

Darčeky pre život

Hľadáte tip na originálny darček? Poradíme vám.

Darčeky pre život
Čítať viac

Pravidelná pomoc

Darujte každý mesiac nádej do sveta detí a staňte sa Priateľom detí UNICEF

Pravidelná pomoc
Čítať viac

Jednorazová pomoc

Pomôžte svojim darom deťom, ktoré sa ocitli v núdzi

Jednorazová pomoc
Čítať viac