1 milión detí na Ukrajine potrebuje pomoc

Počet ukrajinských detí, ktoré potrebujú pomoc, sa za posledný rok takmer zdvojnásobil na 1 milión

KYJEV/ŽENEVA, 17.2.2017 – Nestabilný konflikt na východnej Ukrajine vstúpil do štvrtého roka, 1 mil. detí naliehavo potrebuje humanitárnu pomoc - takmer dvojnásobný počet ako v takom istom čase pred rokom, uviedla organizácia UNICEF.

Tento nárast o ďalších 420 tis. dievčat a chlapcov nastal v dôsledku pokračujúcich bojov a sústavného zhoršovania života na východnej Ukrajine, kde približne 1,7 mil. ľudí bolo vnútorne vysídlených, a mnoho rodín stratilo svoje príjmy, sociálne výhody a prístup k zdravotnej starostlivosti pri súčasnom náraste životných nákladov.

„Toto je neviditeľná kríza, na ktorú už väčšina ľudí na svete pozabudla," povedala zástupkyňa organizácie UNICEF na Ukrajine Giovanna Barberis. „Deti na východnej Ukrajine žili posledné tri roky pod neustálou hrozbou nepredvídateľných bojov a ostreľovania. Ich školy boli zničené, boli nútené opustiť svoje domovy a ich prístup k základným komoditám, ako sú teplo a voda, bol odrezaný.“

Stovky každodenných prípadov porušenia prímeria ohrozilo fyzickú bezpečnosť detí a ich psychickú pohodu a vývoj. Situácia je obzvlášť vážna pre zhruba 200 tis. dievčat a chlapcov žijúcich v okruhu 15 kilometrov na jednej alebo druhej strane „kontaktnej línie“ na východnej Ukrajine, ktorá rozdeľuje oblasti pod kontrolou ukrajinskej vlády a tie pod kontrolou separatistov, keďže práve tu sú boje najzávažnejšie.

V tejto zóne je 19 tis. detí v neustálom nebezpečenstve nášľapných mín a ďalšej nevybuchnutej munície a 12 tis. detí žije v komunitách, na ktoré dopadá delostrelecká paľba aspoň raz za mesiac. Tisíce detí sú pravidelne nútené hľadať útočisko v provizórnych krytoch.

Pedagógovia, psychológovia a rodičia hlásia u detí príznaky vážnej psychosociálnej tiesne, vrátane nočných môr, agresie, stiahnutia zo spoločnosti a paniky vyvolanej hlasnými zvukmi.

Viac ako 740 škôl - 1 z 5 na východnej Ukrajine - bolo poškodených alebo zničených.

UNICEF opäť požaduje, aby všetky strany okamžite obnovili prímerie podpísané v Minsku v auguste 2015 a aby dodržiavali medzinárodné humanitárne právo, vrátane umožnenia neobmedzeného prístupu k humanitárnej pomoci.

„Po troch hrozných rokoch, deti na východnej Ukrajine naliehavo potrebujú trvalý mier, aby ich nezmyselné utrpenie skončilo,“ povedal Barberis.

UNICEF žiada 31,3 mil. USD na poskytnutie zdravotnej a potravinovej podpory, vzdelania, čistej vody, hygienických a sanitárnych potrieb, a tiež na ochranu detí a rodín postihnutých konfliktom. Zatiaľ bolo prefinancovaných približne 10% tejto požiadavky.

 

Pomôcť deťom na Ukrajine môžete už dnes:

Číslo účtu (IBAN): SK46 0200 0000 0035 5779 6353
Variabilný symbol: 1741

 

###

V roku 2016 organizácia UNICEF:

  • poskytla psychosociálnu podporu 207 tis. deťom a opatrovateľom,
  • poskytla vzdelávanie v oblasti nebezpečenstva mín pre 500 tis. detí a ich rodiny,
  • dodala teplé oblečenie 10 tis. deťom a rodinám, ktorí žijú v chudobných komunitách blízko kontaktnej línie,
  • zabezpečila pitnú vodu a životne dôležitú infraštruktúru pre vodu, sanitárne a hygienické potreby pre 2,5 mil. ľudí,
  • rehabilitovala 50 škôl a poskytla vzdelávacie materiály pre 150 tis. detí,
  • podporila bezpečné pôrody pre približne 29 tis. novorodencov s pomocou pôrodnej výbavy.  

###

Pre bližšie informácie kontaktujte:

Iuliia Poberezhna, UNICEF Kyjev, +380 50 388 29 51, ipoberezhna@unicef.org

Melanie Sharpe, UNICEF Ženeva, +41 79 834 74 01 msharpe@unicef.org

Kristen Elsby, UNICEF Ženeva, +41 79 938 8273, kelsby@unicef.org

Darčeky pre život

Hľadáte tip na originálny darček? Poradíme vám.

Darčeky pre život
Čítať viac

Pravidelná pomoc

Darujte každý mesiac nádej do sveta detí a staňte sa Priateľom detí UNICEF

Pravidelná pomoc
Čítať viac

Jednorazová pomoc

Pomôžte svojim darom deťom, ktoré sa ocitli v núdzi

Jednorazová pomoc
Čítať viac