Deti na východe Ukrajiny museli opustiť školy

Tisíce detí prestalo chodiť do školy po tom, ako ich učebne boli zasiahnuté ťažkým delostrelectvom na východe Ukrajiny

Kyjev/Ženeva, 6. februára 2017 – Tisíce detí boli nútené opustiť školy na východe Ukrajine v dôsledku nárastu bojov minulý týždeň. Najmenej päť škôl a dve materské školy boli poškodené ťažkým delostrelectvom a ďalších 11 škôl museli zatvoriť, podľa informácií humanitárnych organizácií, ktoré podporujú núdzové vzdelávanie na Ukrajine.

Viac ako 2 600 detí z 13 škôl vo vládou kontrolovaných oblastiach na východe Ukrajiny boli ovplyvnené prudkou eskaláciou bojov spolu so stovkami ďalších škôl v oblastiach, ktoré nie sú pod kontrolou vlády. V meste Avdiivka zostáva sedem škôl a škôlok zatvorených, do školy nechodí takmer 1 400 detí. Rodiny v Avdiivke a ďalších dedinách v tejto oblasti sa boja posielať svoje deti do škôl, ktoré zostali otvorené, vzhľadom na ťažké boje a obavy z nevybuchnutej munície v uliciach.

UNICEF a Save the Children dôrazne odsudzujú bezohľadné bombardovanie škôl a vyzývajú všetky strany, aby okamžite obnovili prímerie podpísané v Minsku v auguste 2015. Tieto organizácie vyzývajú všetky strany konfliktu, aby dodržiavali medzinárodné humanitárne právo a zabezpečili, aby školy a ďalšia občianska infraštruktúra neboli nikdy atakované alebo v línii paľby.

Michele Cecere, zástupca organizácie Save the Children na Ukrajine, povedal: „Ostreľovanie škôl sa v tomto konflikte stalo tragickou samozrejmosťou. Existujú správy o veľkom počte nevybuchnutej munície v uliciach, čo predstavuje obrovské riziko pre deti, ktoré idú do školy, aj keď by sa mohli tieto znovu otvoriť. Je dôležité, aby sa deti mohli bezpečne vrátiť späť do školy čo najskôr, aby nevymeškali žiadnu ďalšiu výučbu.“

Giovanna Barberis, zástupkyňa UNICEFu na Ukrajine, povedala: „Ostreľovanie školy, jediného miesta, kde by deti mali nájsť bezpečie a normálny stav počas konfliktu, je neprijateľné a musí prestať. Deti na východe Ukrajiny už utrpeli dosť a musíme zaistiť, aby mali bezpečný priestor, kde nájdu útechu a podporu."

Posledné uzatvorenie škôl zhoršilo pokračujúcu krízu vo vzdelávaní, ktorá už postihla vyše 600 tis. detí na východe Ukrajiny. Po takmer troch rokoch konfliktu je vyše 740 škôl, t. j. každá piata je poškodená alebo zničená, čo malo za následok, že dievčatá a chlapci vymeškali mnoho mesiacov školskej dochádzky, čo bolo spôsobené tým, že škola stratila priestory a tiež dopadmi konfliktu. 

O UNICEFe

UNICEF podporuje práva a blaho každého dieťaťa, vo všetkom, čo robíme. Spoločne s našimi partnermi, pracujeme v 190 krajinách a teritóriách na tom, aby sme preniesli tento záväzok do konkrétnych akcií s mimoriadnym úsilím na dosiahnutie čo najväčšieho výsledku pre ohrozené a vylúčené deti, v prospech všetkých detí, všade.

Viac informácií o UNICEFe a jeho práci pre deti nájdete na www.unicef.org.

Pre viac informácií kontaktujte:

Iuliia Poberezhna, UNICEF Kyjev, 380 50 388 29 51, ipoberezhna@unicef.org
Kristen Elsby, UNICEF Ženeva, 41 79 938 8273, kelsby@unicef.org

O Save the Children

Save the Children pracuje na uskutočnení zmien pre deti v zhruba 120 krajinách. Spustili sme priame reakcie na mimoriadne udalosti na Ukrajine v roku 2014 v dôsledku krízy, a prinášame základnú humanitárnu pomoc, pomoc deťom, prístup k vzdelávaniu a zriaďujeme strediská, aby sme pomohli deťom prekonať ich skúsenosti prostredníctvom psychosociálnej podpory.

Pre viac informácií o Save the Children môžete navštíviť www.savethechildren.net

Pre viac informácií kontaktujte:
Michele Cecere, Save the Children, 380 50 277 77 37, Michele.Cecere@Savethechildren.org
Alun McDonald, Save the Children, 962 791 799 287, alun.mcdonald@savethechildren.org

Darčeky pre život

Hľadáte tip na originálny darček? Poradíme vám.

Darčeky pre život
Čítať viac

Pravidelná pomoc

Darujte každý mesiac nádej do sveta detí a staňte sa Priateľom detí UNICEF

Pravidelná pomoc
Čítať viac

Jednorazová pomoc

Pomôžte svojim darom deťom, ktoré sa ocitli v núdzi

Jednorazová pomoc
Čítať viac